Stomatologia estetyczna

Stomatologia zajmuje się nie tylko leczeniem zębów ale również poprawą i zmianą ich estetyki, a co za tym idzie poprawą wizerunku twarzy i uśmiechu. Zębom można zmienić kolor, kształt ,wysokość, ustawienie i symetrię.

Problemy pacjentów, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swoich zębów można rozwiązać poprzez wykonanie licówek, nakładów pełnoceramicznych, koron pełnoceramicznych trwale zmieniających kształt i kolor zębów oraz poprzez wybielanie zębów żywych i martwych oraz zabiegi higienizacyjno – profilaktyczne.

Dlaczego warto wybrać licówki?

Licówki porcelanowe pozwalają na stosunkowo szybkie poprawienie efektu kosmetycznego zębów a zatem i uśmiechu oraz samopoczucia. Ładny szeroki uśmiech da nam zadowolenie, otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Czym są licówki?

Licówka porcelanowa jest to cienki płatek porcelany wymodelowany zgodnie z oczekiwanym poprawionym kształtem zęba i naklejony na przednią powierzchnię zęba.
Licówki mogą być stosowane jako niezależna procedura lub w pracach kombinowanych gdzie zostały użyte mosty lub korony. Dla uzyskania pozytywnego efektu przeważnie stosuje się 6 lub 8 licówek w jednym łuku.

Z czego wykonane są licówki?

Licówki wykonane są z porcelany, która swoją strukturą, kształtem i kolorem naśladuje naturalny ząb oddając głębię, przezierność, połysk naturalnego szkliwa. Kolor licówki jest kwestią doboru i oczekiwań pacjenta. Licówki ze względu na materiał z jakiego są wykonane są trwałe, zachowują połysk i barwę i nie przebarwiają się. Cechują się dużą odpornością na ścieranie.

Efekty uzyskiwane dzięki licówkom

  • zmiana koloru i kształtu zębów,
  • zakrycie przebarwień,
  • odbudowa częściowo ukruszonego zęba,
  • powiększenie zębów,
  • zakrycie pęknięć i ukruszeń,
  • zamknięcie zbyt dużych przerw między zębami,
  • zakrycie rozległych wypełnień,
  • zakrycie wypełnień przyszyjkowych,
  • zakrycie niedorozwoju szkliwa.

Jak przebiega proces zakładania licówek?

  1. Diagnostyka i wyciski
    Po wykonaniu diagnostyki w tym radiologicznej i stwierdzeniu braku przeciwskazań do wykonania licówek pobieramy wyciski obu łuków zębowych.
  2. Przygotowanie modelu WAX-UP
    Na podstawie wycisków technik protetyk odlewa modele gipsowe i wykonuje z białego wosku modele zębów o zmienionym oczekiwanym kształcie. Model ten nazywa się WAX-UP. Ukazuje on kształt przyszłych zębów i jednocześnie jest wzorem dla wykonania licówek tymczasowych, którymi Państwa zęby zostaną osłonięte do chwili zamocowania ostatecznych licówek.
  3. Oszlifowanie powierzchni zębów
    Na następnej wizycie w znieczuleniu miejscowym oszlifowujemy zewnętrzne powierzchnie zębów, aby zrobić miejsce na wklejenie licówek. Po oszlifowaniu wykonujemy ponownie wycisk, który przekazujemy technikowi protetykowi do wykonania modelu gipsowego i ostatecznych licówek.
  4. Licówki tymczasowe
    Po wykonaniu wycisku zakładamy pacjentowi licówki tymczasowe, które zostały wykonane na podstawie pobranego wycisku na poprzedniej wizycie i WAX -UP. Licówki tymczasowe nie tylko zabezpieczają oszlifowane zęby, ale również ukazują przyszły kształt zębów, kolor i ich ustawienie.
  5. Ewentualna korekta i nowe wyciski
    Po założeniu licówek tymczasowych Pacjent widzi już w swoich ustach efekt przyszłych stałych licówek. Na tym etapie może podać lekarzowi uwagi co do wyglądu licówek i o ile nie ma przeciwskazań medycznych tj.warunki zgryzowe, ortodontyczne itp. lekarz za pomocą kompozytów dokonuje modyfikacji kształtu zębów, długości, szerokości i innych.
  6. Przygotowanie ostatecznych licówek
    Po wykonaniu wycisku łuków z ewentualnymi korektami wyciski są wzorem dla technika protetyka do wykonania ostatecznych licówek.
  7. Mocowanie licówek
    Licówki ostateczne na następnej wizycie mocowane są odpowiednim materiałem klejącym do powierzchni oszlifowanej zębów.

Jak dbać o zęby po wykonaniu licówek?

Licówki są trwałe i odporne na przebarwienia, ale bez względu na to i tak konieczne jest utrzymywanie wysokiej higieny jamy ustnej. Co 6 miesięcy należy wykonywać badania kontrolne i poddać się zabiegowi higienizacji, w czasie którego higienistka wykona profesjonalne oczyszczenie zębów.

Należy pamiętać o tym, że zęby tylko z przodu zostały zabezpieczone porcelanową licówką, natomiast od strony językowej zęby nadal narażone są na zaleganie kamienia, osadów i tworzenie się ubytków próchnicowych.

 

Nowoczesne trwałe wypełnienie

Inlay, onlay, overlay nazywane również nakładami, to nowoczesne wypełnienia będące alternatywą dla wypełnień tradycyjnych światłoutwardzalnych. Nakład najczęściej stosuje się do rekonstrukcji zęba z dużym ubytkiem.
Wypełnienia inlay, onlay i overlay wykonywane są w laboratorium protetycznym, najczęściej z porcelany, na podstawie pobranych wycisków a następnie przyklejane do zęba.

Dlaczego nakład

Nakłady są odporne na ścieranie, nie przebarwiają się, a przede wszystkim są idealnie dopasowane do ubytku i posiadają idealnie odwzorowany kształt anatomiczny zęba. Założenie wypełnienia w postaci nakładu powoduje, że ząb odzyskuje swój anatomiczny kształt, a guzki i bruzdy są idealnie odtworzone co ma znaczenie dla prawidłowego zgryzu. Są to odbudowy dużo bardziej trwałe niż wypełnienia kompozytowe.

Korony i mosty

Uzupełnienia protetyczne ruchome / protezy akrylowe, szkieletowe/ należy traktować jako uzupełnienia protetyczne tymczasowe i zawsze, o ile pozwalają na to warunki, powinny mieć zastosowanie wyłącznie uzupełnienia na stałe mocowane jakimi są mosty i korony.

Korony i mosty mogą być mocowane na implantach lub na własnych oszlifowanych zębach.
Korony i mosty wykonywane są z różnych materiałów co ma wpływ na ich estetykę, twardość, jakość i cenę. Mogą być pełnoceramiczne, porcelanowe na cyrkonie, porcelanowe na metalu, cyrkonowe.

Korony porcelanowe protetyczne

wykonuje się na zęby w których korona zęba jest mocno zniszczona lub osłabiona. Korona często ma za zadanie wzmocnienie zęba z licznymi wypełnieniami.
Korony mają również zastosowanie czysto kosmetyczne – można je nałożyć na zęby brzydkie, przebarwione, krzywe, jak również zniwelować zbyt duże przerwy między zębami.

Korona porcelanowa na wkładzie koronowo-korzeniowym

daje możliwość odbudowy korony zęba na bazie istniejącego korzenia. Nawet jeżeli korona zęba jest w dużym stopniu zniszczona, bądź jej brakuje, to po skutecznie przeprowadzonym leczeniu endodontycznym, w tak przeleczonym kanale mocowany jest wkład koronowo – korzeniowy, który będzie stanowił filar dla korony protetycznej lub mostu.

Most

jest stałym uzupełnieniem protetycznym na trwale zamocowanym w jamie ustnej i wkomponowanym w łuk zębowy co powoduje, że adaptacja i estetyka mostu oraz komfort użytkowania są dużo lepsze niż protez ruchomych .
Zastosowanie mostu warunkowane jest liczbą zębów, ich położeniem, jakością i stanem. Mosty pozwalają na uzupełnienie brakującego jednego zęba jak również kilku obok siebie.
Mocowanie mostu polega na jego osadzeniu na oszlifowanych zębach istniejących po obu stronach braku lub na implantach wszczepionych w miejscu brakujących zębów.
Most mocuje się albo tylko na własnych oszlifowanych zębach albo tylko na implantach.

Decyzję o rodzaju zastosowanego uzupełnienia protetycznego zostaje podjęta po przeprowadzonym przez lekarza dentystę badaniu i wykonaniu badania tomograficznego w oparciu o oczekiwania i możliwości finansowe pacjenta.
Po podjętej decyzji o wykonywaniu uzupełnień stałych opartych na zębach własnych pacjenta, lekarz przygotowuje zęby do zamocowania koron lub mostów.

Zabieg jest bezbolesny,

gdyż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie może być podane systemem THE WAND komputerowo sterującym aplikowanie znieczulenia.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, zęby sąsiadujące z brakiem lub brakami zostają oszlifowane lub są przygotowywane do zamocowania wkładu koronowo – korzeniowego.

Poprzez szlifowanie ząb zostanie pomniejszony o grubość jaką będzie zajmowała przyszła korona. Po wykonaniu tych czynności zostają pobrane wyciski w oparciu o które technik protetyk wykonana zaplanowane prace protetyczne.

Tymczasowe zabezpieczenie zębów

Na czas oczekiwania na prace ostateczne, wykonywana jest praca protetyczna tymczasowa, która zabezpiecza opracowane zęby i pozwala Pacjentowi na normalne funkcjonowanie.

Często już na następnej wizycie lekarz za pomocą specjalnego kleju mocuje korony i mosty w ustach pacjenta.

Uzupełnienie braku zęba lub zębów przy zastosowaniu implantów – znajduje się w dziale IMPLANTOLOGIA

Wybielanie tylko u dentysty

Wybielanie zawsze musi być poprzedzone badaniem stomatologicznym i pełnym zabiegiem higienizacyjnym, po którym dentysta ponownie bada pacjenta celem ustalenia czy nie ma przeciwskazań do wykonania tego zabiegu.

Wybielanie wykonywane nieprofesjonalnie przez nieuprawnione osoby może doprowadzić do uszkodzenia zębów i przyzębia.

Wybielanie zębów może być wykonane w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym lub indywidualnie, metodą nakładkową w domu. My preferujemy metodę nakładkową.

Metoda nakładkowa

Do wybielanie zębów żywych metodą nakładkową stosujemy preparaty o bezpiecznym stężeniu i szyny wykonane indywidualnie dla danego pacjenta.
Wybielanie nakładkowe w domu wykonywane jest samodzielnie przez pacjenta preparatem wybielającym, przy użyciu indywidualnie wykonanych dla niego szyn.

Szyny wykonywane są przez technika w oparciu o pobrane wyciski. Szyna ma za zadanie bezpieczne utrzymanie preparatu na zębach, w odpowiednim miejscu. Z tego powodu szynę wykonujemy indywidualnie dla każdego pacjenta.

Stosowany preparat ma bezpieczne stężenie, które nie uszkadza struktury zębów. Preparat pacjent nakłada do szyn, które następnie zakłada na zęby. W zależności od odcienia zębów i oczekiwań pacjenta co do rozjaśnienia zębów, proces wybielania zębów trwa od jednej do kilkunastu założeń szyn.

Efekty wybielania zębów

Tą metodą można wybielić jedynie zęby żywe. Nie wybielają się wypełnienia w zębach ani uzupełnienia protetyczne jak np. korony, mosty, licówki, zęby w protezach. Po uzyskaniu oczekiwanej jaśniejszej barwy zębów może zaistnieć konieczność wymiany wypełnień i uzupełnień protetycznych aby uzyskać jednolity kolor uzębienia. Są różnego rodzaju przeciwskazania medyczne do wykonywania wybielania zębów i dlatego nie rekomendujemy wykonywania tego zabiegu w zakładach kosmetycznych, gdyż może dojść do uszkodzenia zębów lub przyzębia.

Zalecenia pozabiegowe

Przez 4 tygodnie należy stosować dietę złożoną z niebarwiących składników żywnościowych, a szczególnie nie spożywać kawy, mocnej herbaty, zielonej herbaty, barszczu, czerwonego wina, sosu sojowego, napojów o ciemnych barwach. Przez ten sam okres nie palić tytoniu.

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

Zęby martwe po leczeniu kanałowym po pewnym czasie przebarwiają się , tracą swój blask i stają się ciemniejsze.
Rozjaśnienie koloru takich zębów przeprowadza się poprzez włożenie na kilka dni specjalnego preparatu do wnętrza zęba . Celem uzyskania oczekiwanego odcienia preparat musi być nieraz założony ponownie.

Przy bardzo dużej różnicy w kolorze zęba martwego i zębów sąsiednich ząb martwy mimo, że jest bielszy dalej może odbiegać kolorem i przeziernością od zębów sąsiednich. W takim przypadku należy wykonać koronę, nakład lub licówkę pełnoceramiczną.

Zobacz również w dziale PROTETYKA / LICÓWKI / KORONY /NAKŁADY >>

Jak często wykonywać profesjonalne czyszczenie zębów

Pomimo stosowania codziennej higieny jamy ustnej i dokładnego mycia zębów, co 6 miesięcy powinien zostać wykonany profesjonalny zabieg higienizacyjny, wykonany w gabinecie stomatologicznym przez higienistkę.

Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, obowiązkowo musi być wykonany zabieg higienizacyjny, gdyż istniejące złogi kamienia nazębnego zakrywają powierzchnię zębów uniemożliwiając prawidłową diagnostykę i leczenie.

Kamień i osad  – niebezpieczeństwo dla zębów

Kamień nazębny powstaje ze zmineralizowanej płytki nazębnej. Powstaje nie tylko w miejscach widocznych, ale również pod dziąsłami, gdzie najczęściej jest niezauważalny i powoduje stan zapalny przyzębia, a co za tym idzie utratę zębów.

Kamień nazębny jest miejscem bardziej podatnym na osadzanie się bakterii oraz osadów. Zdarza się, że powłoka kamienia maskuje próchnicę, jak również często tworzy miejsca zdemineralizowane.

Fizjologicznie posiadamy mechanizm oczyszczania jamy ustnej poprzez ruchy policzków warg i języka. Żucie twardych pokarmów pobudza wydzielanie śliny i powoduje oczyszczanie zębów i dziąseł z resztek pokarmowych.

Jednakże fizjologia nie wystarcza do prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej, gdyż na płytce nazębnej gromadzą się bakterie, a po spożyciu cukrów tworzy się duża liczba kwasów oraz polisacharydów, które eliminują pozytywne działanie śliny.

Niedostateczna higiena może doprowadzić do stanów zapalnych a w konsekwencji do utraty nawet zdrowych zębów z powodu paradontozy. Nagromadzone bakterie powodują stany zapalne, tworzenie się głębokich kieszeni dziąsłowych, obniżanie dziąseł, zanik kości, rozchwianie zębów i ich utratę.

Prawidłowego usunięcia złogów kamienia nazębnego i osadów może dokonać tylko higienistka stomatologiczna przy użyciu skalera i piaskarki.

Celem wyeliminowania ewentualnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podawanym systemem komputerowym THE WAND.

 

Zabieg higienizacji obejmuje następujące procesy:

Skaling – jest zabiegiem wykonywanym skalerem ultradźwiękowym, który powoduje rozbicie i usunięcie kamienia nazębnego . Drgania skalera powodują pęknięcia kamienia i jego odpadnięcie z powierzchni zębów.

Piaskowanie – ma za zadanie oczyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych z drobnych osadów. Jest również zabiegiem uzupełniającym skaling, wygładzającym powierzchnie zębów po zdjętych wcześniej złogach kamienia nazębnego.
Zabieg piaskowania wykonujemy piaskarką, która pod ciśnieniem nanosi na powierzchnie zębów drobiny piasku dentystycznego tj. krzemionki z zawartością soli i substancji smakowych. Uzupełnienie wygładzania powierzchni międzyzębowych wykonujemy paskami .

Polerowanie – wykonywane jest po skalingu i piaskowaniu specjalistycznymi szczoteczkami, gumkami i pastami polerskimi co powoduje, że powierzchnie zębów stają się gładkie i lśniące. Ich gładkość powoduje utrudnienie dla ponownego osadzania się kamienia.

Fluoryzacja – jest ostatnim etapem higienizacji zębów, wykonywana jest w celu wzmocnienia szkliwa zębów. Naniesiony na zęby fluor wchodzi w reakcję chemiczną z hydroksyapatytem szkliwa tworząc fluoroapatyd, który jest bardziej odporny na działanie kwasów, a co za tym idzie następuje zmniejszenie prawdopodobieństwo powstania próchnicy. Preparaty fluorowe aplikuje się metodą nakładkową lub poprzez lakierowanie.

Po zabiegu

Zabieg higienizacyjny trwa około jednej godziny i jest bezbolesny.
Może powodować dyskomfort w przypadku nadwrażliwości zębów oraz może dojść do krótkotrwałego podrażnienia dziąseł. Celem wyeliminowania ewentualnego dyskomfortu wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym.
Znieczulenie podawane jest urządzeniem THE WAND, które sterowane komputerowo dozuje środek znieczulający tak, aby nie dochodziło do rozpierania tkanek, przez co pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Po zabiegu higienizacyjnym może być krótkotrwały dyskomfort nadwrażliwości, mogą wypaść wypełnienia które były wadliwie założone jak również może powstać ruchomość zębów, które były już ruchome, ale ich utrzymanie blokował istniejący kamień nazębny.

 

NASZ SPRZĘT

METAMORFOZY

Przed:

Po:

Przed:

Po:

ul. Powstańców Warszawskich 44
41-902 Bytom
kom. +48 609 18 18 18

[email protected]

 

Przed wejściem znajduje się parking w strefie płatnego parkowania za który można  dokonać opłaty w parkomacie lub aplikacją SkyCasch.

 

 

Jak dojechać?

 

 

Godziny przyjęć

poniedz. 10:00–20:00
wtorek 10:00–20:00
środa 10:00–20:00
czwartek 8:00–20:00
piątek 8:00–20:00
sobota 8:00–16:00