Stomatologia zachowawcza

Leczenie próchnicy ma na celu zatrzymanie istniejącego procesu chorobowego i odbudowę zniszczonych tkanek zęba.

Próchnica jest chorobą

Próchnicę zębów należy traktować w takim samym znaczeniu jak każdą inną chorobę, im wcześniej rozpoznana, tym jest większa szansa na jej wyleczenie.
Niepodjęcie działań leczniczych w odpowiednio szybkim czasie może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego (endodontycznego) lub nawet do usunięcia zęba.

Leczenie nie boli

Leczenie próchnicy jest bezbolesne, gdyż wykonujemy je w znieczuleniu miejscowym. Ubytki w koronie zębów uzupełniamy materiałem kompozytowym światłoutwardzalnym, który daje możliwość idealnego dobrania koloru do istniejącego uzębienia, gwarantuje pewność szczelnego i trwałego wypełnienia oraz uzyskania bardzo dobrych efektów estetycznych.

Innymi znanymi materiałami do wypełnień zębów są materiały chemoutwardzalne i amalgamaty, które dają zły efekt kosmetyczny. Są mało odporne na ścieranie, ulegają przebarwieniu i rozszczelnieniu.

Odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej od pierwszych miesięcy życia odgrywa znaczącą rolę w rozwoju dziecka.

Leczenie zębów mlecznych jest równie ważne jak zębów stałych. Pozwala zachować zdrową jamę ustną, utrzymać miejsce dla mających się wyrżnąć zębów stałych, jak również uchronić ich zawiązki przed uszkodzeniem.

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę z dzieckiem?

Zgodnie z zaleceniami, na pierwszą wizytę stomatologiczną zapraszamy już po pojawieniu się pierwszego zęba w jamie ustnej. Pamiętajmy, że powinna się ona odbyć nie później niż około 18. miesiąca życia dziecka.

Taka wizyta, zwana również wizytą adaptacyjną pozwoli dziecku na zapoznanie się z gabinetem stomatologicznym, bez konieczności wykonywania inwazyjnych procedur medycznych.

Lekarz pokaże dziecku gabinet oraz wykorzystywane w nim sprzęty, a jeśli mały pacjent pozwoli, wykona również pierwsze badanie stomatologiczne.

Należy pamiętać, że jeśli dziecko pojawi się po raz pierwszy w gabinecie stomatologicznym z bólem zęba to istnieje o wiele wyższe prawdopodobieństwo, że skojarzy gabinet z nieprzyjemną sytuacją (w przypadku np. ropnia znieczulenie może okazać się nieskuteczne), a dalsze leczenie w związku z wywołanym tym lękiem może być znacznie utrudnione.

Od czego zacząć? Najlepiej od profilaktyki.

Podstawowa profilaktyka, którą można wykonać w domu to zadbanie o odpowiednią dietę (ograniczenie podawania słodyczy, słodkich napojów, stosowanie zamienników z ksylitolem) oraz o higienę jamy ustnej.

Należy pamiętać, że do ok. 5 roku życia mycie zębów powinno być wykonywanie przez osobę dorosłą, a później do 8-10 r.ż. nadzorowane przez dorosłego.

W razie wątpliwości jak dbać o zdrowie jamy ustnej nasi lekarze z przyjemnością udzielą stosownych porad.

 

 

Profesjonalna profilaktyka

Wykonujemy ją w gabinecie i zaliczamy do niej:

  • Regularne wizyty kontrolne – pozwalają na wczesne wykrycie ubytków próchnicowych i skontrolować poziom higieny jamy ustnej.
    Ze względu na szybszy rozwój próchnicy w zębach mlecznych niż w stałych wizyty kontrolne powinny być wykonywane co 3-6 miesięcy.
  • Lakierowanie zębów – wykonujemy je specjalnym lakierem zawierającym fluor, który pomaga wzmocnić szkliwo zębów, a w przypadku dopiero rozpoczynającej się próchnicy pozwala zahamować ten proces i doprowadzić do remineralizacji odwapnionego szkliwa.
    Lakierowanie zaleca wykonywać się co 6 miesięcy, a w przypadkach wysokiego ryzyka wystąpienia próchnicy nawet co 3 miesiące.
  • Lakowanie zębów – wykonywane za pomocą światłoutwardzalnych laków, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny pozwala na zabezpieczenie bruzd świeżo wyrżniętych zębów przed rozwojem próchnicy bez wiercenia. Pamiętajmy, że zabieg ten możemy wykonać tylko na zębach pozbawionych jeszcze próchnicy lub z próchnicą o niewielkim zasięgu (wtedy jednak konieczne będzie oczyszczenie bruzd wiertłem).
    Bruzdy na powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych to miejsce zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej oraz najczęstsze miejsce powstawania procesu próchniczego.
    Lakowanie wykonuje się poprzez naniesienie na powierzchnię żującą zębów trzonowych i przedtrzonowych światłoutwardzalnego preparatu – uszczelniacza.
    Naniesiony preparat ulega z czasem starciu i dlatego tak zabezpieczone zęby należy kontrolować i w razie konieczności ponowić zabieg.
  • Higienizacja – na zębach mlecznych również może pojawić się osad i kamień, który może wywołać stan zapalny dziąseł i ból. Aby temu zapobiec nasza wykwalifikowana higienistka dokładnie wyczyści ząbki, a następnie wykona fluoryzację za pomocą specjalnej pianki lub żelu.

Co zrobić jeśli pojawi się próchnica?

Jeżeli podczas badania zostanie wykryty ubytek próchnicowy należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby zatrzymać dalszy rozwój próchnicy.

W trosce o komfort małych pacjentów, leczenie jest wykonywanie w nowoczesnym znieczuleniu komputerowym za pomocą urządzenia The Wand STA, które podaje środek znieczulający bardzo delikatnie, a przez to bezboleśnie. Dla pełnego komfortu możliwe jest również uprzednie zastosowanie znieczulającego żelu o przyjemnym owocowym smaku.

Po opracowaniu ubytku, ząb zostaje odbudowany za pomocą materiału kompozytowego lub glasjonomerowego.
W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie wypełnienia tymczasowego, które (po określonym przez lekarza czasie) będzie należało wymienić na wypełnienie stałe.

Ząb boli, co zrobić?

Jeżeli w wyniku procesu próchnicowego lub urazu zęba dojdzie do stanu zapalnego miazgi lub otaczającej ząb kości, należy niezwłocznie podjąć stosowne leczenie.

W zależności od przyczyny bólu i sytuacji klinicznej, w znieczuleniu zostanie wykonany zabieg amputacji miazgi lub leczenie kanałowe, a w razie gdy stan zęba nie pozwoli już na jego leczenie, ząb zostanie usunięty.

W przypadku silnego stanu zapalnego, który nie pozwoli na efektywne znieczulenie i bezbolesne przeprowadzenie zabiegu, może zostać przepisany antybiotyk, a dalsze leczenie zostanie przeprowadzone po wyciszeniu stanu zapalnego.

Najlepiej jednak regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, co pozwoli zadbać odpowiednio o zęby małych pacjentów i oszczędzić im stresu związanego z ich bólem czy konsekwencji ich utraty.

 

 

Boli Cię ząb? Nie zwlekaj

Bólu nie wolno ignorować i dlatego staramy się w takich stanach nagłych niezwłocznie pomóc.
Prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją, która postara się znaleźć jak najszybszy termin wizyty.

 

 

 

 

 

 

 

NASZ SPRZĘT

METAMORFOZY

Przed:

Po:

Przed:

Po:

ul. Powstańców Warszawskich 44
41-902 Bytom
kom. +48 609 18 18 18

[email protected]

 

Przed wejściem znajduje się parking w strefie płatnego parkowania za który można  dokonać opłaty w parkomacie lub aplikacją SkyCasch.

 

 

Jak dojechać?

 

 

Godziny przyjęć

poniedz. 10:00–20:00
wtorek 10:00–20:00
środa 10:00–20:00
czwartek 8:00–20:00
piątek 8:00–20:00
sobota 8:00–16:00