Periodontologia

Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia. Przyzębie to dziąsło, kość otaczająca ząb, cement korzeniowy i więzadła utrzymujące ząb w zębodole.
Choroby przyzębia dotyczą nie tylko ludzi starszych, jak uważa wiele osób, ale również ludzi młodych. Bagatelizowanie wczesnych stanów zapalnych, brak dostatecznej higieny jamy ustnej doprowadzają do zapalenia przyzębia, które znane jest pod nazwą paradontoza.

Umów się na wizytę periodontologiczną

Stanisław Rutz – ZnanyLekarz.pl

Kto choruje na paradontozę

Choroby przyzębia dotyczą nie tylko ludzi starszych, jak uważa wiele osób, ale również ludzi młodych. Bagatelizowanie wczesnych stanów zapalnych, brak dostatecznej higieny jamy ustnej doprowadzają do zapalenia przyzębia, które znane jest pod nazwą paradontoza.

Pierwsze objawy zapalenia dziąseł

Pierwszymi objawami zapalenia dziąseł jest ich zaczerwienienie, krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów, nieprzyjemny zapach z ust, które często są bagatelizowane przez pacjentów.

Co się stanie gdy nie podejmiemy leczenia

Nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi w zapalenie przyzębia, które doprowadza do odsuwania się brzegu dziąsła od zęba a potem do rozchwiania zębów i ich utraty.
Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi w zapalenie kości. Paradontoza nie leczona w konsekwencji prowadzi do utraty zębów.
Nieleczone zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia mają negatywny wpływ na organy wewnętrzne, szczególnie na serce.

Przyczyną zapalenia dziąseł są bakterie

Głównym powodem jest brak dostatecznej higieny jamy ustnej, cukrzyca, wady zgryzu, zaburzenia immunologiczne, palenie, brak wykonywania profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych.

Po pewnym czasie z nagromadzonej płytki nazębnej powstaje kamień nazębny, umiejscowiony na zębach w miejscach widocznych i niewidocznych pod dziąsłami.

Jeżeli kamień nie jest profesjonalnie usuwany dochodzi do powstania stanu zapalnego powodującego utratę kości i dziąsła, a w konsekwencji utratę zębów.

Aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych dziąseł

konieczne jest regularne wykonywanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, polegających na zdjęciu kamienia nazębnego a następnie piaskowaniu, które spowoduje utrudnianie powstawania nowego kamienia.
Rzeczą oczywistą jest codzienne, przynajmniej dwukrotne mycie zębów, a najlepiej po każdym posiłku, aby nie dopuścić do zalegania resztek pokarmowych. Ważne jest stosownie nitek do przestrzeni międzyzębowych i płynów dezynfekcyjnych do płukania jamy ustnej.

W jakim celu regeneruje się przyzębie

Regeneracja przyzębia ma za zadanie odtworzenie fizjologicznej struktury podporowej zęba zniszczonej w wyniku paradontozy. Regeneracja polega na powtórzeniu naturalnych procesów biologicznych powstawania aparatu podporowego zęba.

Przebieg regeneracji

Regeneracja przyzębia może być wykonana poprzez zabiegi chirurgiczne dostosowane do stadium choroby przyzębia. W takim leczeniu są wykorzystywane substytuty kości oraz membrany kolagenowe.

Regeneracja może być również przeprowadzona za pomocą preparatu Emdogain, który po nałożeniu na powierzchnię zęba regeneruje fizjologicznie struktury podporowe zęba, zniszczone w wyniku paradontozy.
Emdogein jest preparatem pochodzenia świńskiego. W jego skład wchodzi białko produkowane przez ludzki organizm (amelogenina) w fazie naturalnego formowania zębów w okresie płodowym .
Po odwarstwieniu płata dziąsła i oczyszczeniu zęba aplikowany jest środek oczyszczający z warstwy mazistej a następnie Emdogein.

Bezbolesna regeneracja przyzębia

Zabieg jest bezbolesny, wykonywany jest w silnym znieczuleniu miejscowym, które może zostać podane systemem komputerowym The WAND. Komputerowa aplikacja znieczulenia daje pacjentowi duży komfort, gdyż środek znieczulający nie powoduje odczucia rozpierania.
W niektórych przypadkach zabieg wykonywany jest przy użyciu mikroskopu.

Proces regeneracji trwa około roku. W tym czasie należy realizować zaplanowane wizyty u stomatologa i szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

DLACZEGO POJAWIA SIĘ RECESJA DZIĄSEŁ

Powodem powstawania recesji dziąseł jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów, zła higiena, wady zgryzu, zaciskanie zębów.

W wyniku recesji dziąseł następuje odsłonięcie fragmentu korzenia. Odsłonięta powierzchnia korzenia jest podatna na ścieranie. Zęby z recesjami dziąseł są wrażliwsze na zmiany temperatury, na bodźce chemiczne, podatne na przebarwienie.

NA CZYM POLEGA ZABIEG

Leczenie chirurgiczne recesji najczęściej polega na przeszczepieniu tkanek z podniebienia.
Zabieg jest bezbolesny, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Znieczulenie również nie daje żadnego dyskomfortu, gdyż sterowane komputerowo urządzenie THE WAND dozuje podawanie znieczulenia tak aby nie dochodziło do rozpierania tkanek.

 

NASZ SPRZĘT

METAMORFOZY

Przed:

Po:

Przed:

Po:

ul. Powstańców Warszawskich 44
41-902 Bytom
kom. +48 609 18 18 18

[email protected]

 

Przed wejściem znajduje się parking w strefie płatnego parkowania za który można  dokonać opłaty w parkomacie lub aplikacją SkyCasch.

 

 

Jak dojechać?

 

 

Godziny przyjęć

poniedz. 10:00–20:00
wtorek 10:00–20:00
środa 10:00–20:00
czwartek 8:00–20:00
piątek 8:00–20:00
sobota 8:00–16:00