Pomimo stosowania codziennej higieny jamy ustnej i dokładnego mycia zębów, co 6 miesięcy powinien zostać wykonany profesjonalny zabieg higienizacyjny, wykonany w gabinecie stomatologicznym przez higienistkę.
Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, obowiązkowo musi być wykonany zabieg higienizacyjny, gdyż istniejące złogi kamienia nazębnego zakrywają powierzchnię zębów uniemożliwiając prawidłową diagnostykę i leczenie.
Kamień nazębny powstaje ze zmineralizowanej płytki nazębnej. Powstaje nie tylko w miejscach widocznych, ale również pod dziąsłami, gdzie najczęściej jest niezauważalny i powoduje stan zapalny przyzębia, a co za tym idzie utratę zębów.
Kamień nazębny jest miejscem bardziej podatnym na osadzanie się bakterii oraz osadów. Zdarza się, że powłoka kamienia maskuje próchnicę, jak również często tworzy miejsca zdemineralizowane.
Fizjologicznie posiadamy mechanizm oczyszczania jamy ustnej poprzez ruchy policzków warg i języka. Żucie twardych pokarmów pobudza wydzielanie śliny i powoduje oczyszczanie zębów i dziąseł z resztek pokarmowych.
Jednakże fizjologia nie wystarcza do prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej, gdyż na płytce nazębnej gromadzą się bakterie, a po spożyciu cukrów tworzy się duża liczba kwasów oraz polisacharydów, które eliminują pozytywne działanie śliny.
Niedostateczna higiena może doprowadzić do stanów zapalnych a w konsekwencji do utraty nawet zdrowych zębów z powodu paradontozy. Nagromadzone bakterie powodują stany zapalne, tworzenie się głębokich kieszeni dziąsłowych, obniżanie dziąseł, zanik kości, rozchwianie zębów i ich utratę.
Prawidłowego usunięcia złogów kamienia nazębnego i osadów może dokonać tylko higienistka stomatologiczna przy użyciu skalera i piaskarki.
Celem wyeliminowania ewentualnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podawanym systemem komputerowym THE WAND.
Skaling – jest zabiegiem wykonywanym skalerem ultradźwiękowym, który powoduje rozbicie i usunięcie kamienia nazębnego . Drgania skalera powodują pęknięcia kamienia i jego odpadnięcie z powierzchni zębów.
Piaskowanie – ma za zadanie oczyszczenie powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych z drobnych osadów. Jest również zabiegiem uzupełniającym skaling, wygładzającym powierzchnie zębów po zdjętych wcześniej złogach kamienia nazębnego.
Zabieg piaskowania wykonujemy piaskarką, która pod ciśnieniem nanosi na powierzchnie zębów drobiny piasku dentystycznego tj. krzemionki z zawartością soli i substancji smakowych. Uzupełnienie wygładzania powierzchni międzyzębowych wykonujemy paskami .
Polerowanie – wykonywane jest po skalingu i piaskowaniu specjalistycznymi szczoteczkami, gumkami i pastami polerskimi co powoduje, że powierzchnie zębów stają się gładkie i lśniące. Ich gładkość powoduje utrudnienie dla ponownego osadzania się kamienia.
Fluoryzacja – jest ostatnim etapem higienizacji zębów, wykonywana jest w celu wzmocnienia szkliwa zębów. Naniesiony na zęby fluor wchodzi w reakcję chemiczną z hydroksyapatytem szkliwa tworząc fluoroapatyd, który jest bardziej odporny na działanie kwasów, a co za tym idzie następuje zmniejszenie prawdopodobieństwo powstania próchnicy. Preparaty fluorowe aplikuje się metodą nakładkową lub poprzez lakierowanie.
Zabieg higienizacyjny trwa około jednej godziny i jest bezbolesny.
Może powodować dyskomfort w przypadku nadwrażliwości zębów oraz może dojść do krótkotrwałego podrażnienia dziąseł. Celem wyeliminowania ewentualnego dyskomfortu wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym.
Znieczulenie podawane jest urządzeniem THE WAND, które sterowane komputerowo dozuje środek znieczulający tak, aby nie dochodziło do rozpierania tkanek, przez co pacjent nie odczuwa dyskomfortu.
Po zabiegu higienizacyjnym może być krótkotrwały dyskomfort nadwrażliwości, mogą wypaść wypełnienia które były wadliwie założone jak również może powstać ruchomość zębów, które były już ruchome, ale ich utrzymanie blokował istniejący kamień nazębny.
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Przed:
Po:
Przed:
Po: